
Godine 1996. na inicijativu gospođe Aleksandre Stipetić, učiteljice hrvatskog jezika u školama u Leverkusenu i Opladenu, inicirano je buduće partnerstvo između Srednje škole Mate Blažine Labin i srodne škole Berufskolleg Opladen iz Njemačke koje je na samom početku bilo zamišljeno kao mogućnost zbližavanja grupa učenika iz obje škole kroz zajednički rad na sanaciji jedne stare seoske škole u okolici Labina koju bi kasnije zajednički koristili.
Godine 1997.-1999. intenzivno se radi na traženju odgovarajuće zgrade u okolici Labina, ali se na kraju zbog brojnih teškoća ipak odustaje od prvotne zamisli, pa se počinje razmišljati o drugim oblicima buduće suradnje.
U lipnju 1999. prilikom posjeta gosp. Hermanna Bertholda Schreibera Srednjoj školi Mate Blažine Labin dogovoreno je da bi težište buduće suradnje trebala biti razmjena učenika i organiziranje učeničke prakse u školama i poduzećima u Njemačkoj.
Od 14. do 19.11.1999. Posjet delegacije Srednje škole Mate Blažine Labin u sastavu ravnatelj Škole Čedomir Ružić i voditelj radionice praktične nastave Elvis Miletić Berufskollegu iz Opladena. Tom prilikom s ravnateljem škole Berufskolleg gosp. Schnickmannom dogovoreni su detalji buduće suradnje.
Dana 26.04.2000. ravnatelj SŠ Mate Blažine Čedomir Ružić i labinski gradonačelnik Tulio Demetlika s jedne strane, te gosp. Hermann Berthold Schreiber s druge strane potpisali su Sporazum o partnerstvu između dviju škola.
Ciljevi:
- poticanje razmjene učenika, nastavnika i članova školske uprave:
- organiziranje prakse za učenike;
- razmjenjivanje metoda poučavanja i učenja;
- istraživanje i ispitivanje metoda za razvijanje zajedničkih jedinica Kurikuluma;
- poticanje kvalitetnih projekata s parnerskom školom.

Ovaj Sporazum osigurava da učenici
- stječu stručno obrazovanje kroz iskustva u inozemstvu;
- da razumiju i uvažavaju kulturne vrijednosti partnera;
- da poboljšaju svoju sposobnost komunikacije na jeziku partnera.
Za vrijeme ljetnih praznika 2000. godine grupa od 6 učenika ekonomske, elektrotehničke i strojarske struke naše škole boravila je u Opladenu, gdje su u suvremeno opremljenim radionicama tamošnjih tvornica – Federal Mogul, Möller Kolleg und Bayer obavljali ljetnu praksu u trajanju od tri tjedna.

Tijekom 2000. i 2001. godine planiralo se nastaviti partnerstvo kroz zajednički projekt «Sunce je naš partner» u sklopu programa «Putevi mladih u Europi» kojega financijski podupire Zaklada Robert Bosch. Tema projekta bila je zajednička razrada mogućnosti za integraciju solarne tehnike na bazi fotovoltaika u proizvodnji struje, te za integraciju upravljačke tehnike za pokretanje i dirigiranu uporabu planiranih uređaja. Cilj ovog projekta bio je da kroz dva uzvratna projektna tjedna u Leverkusenu i Labinu miješane grupe učenika od po 10 učenika iz obje škole zajednički isplaniraju i razrade točan opis tehničkih uređaja koji će se kasnije sastaviti i koristiti u obje škole, a zatim i testirati kroz duži period.
Od 18.02.2002. do 22.02.2002. Delegacija iz Srednje škole Mate Blažine i Grada Labina (Željko Brenčić, Lučano Tenčić i gradonačelnik Labina Tulio Demetlika) i delegacija Strukovne škole Šiška iz Ljubljane posjetile su Berufskolleg Opladen gdje se u okviru proširenog partnerstva triju škola razgovaralo o projektu izgradnje obrazovnog centra za elektrotehničku struku, odnosno o mogućnostima pronalaženja financijskih sredstva. Podršku u planiranju/realizaciji obraznog centra obećao je i Moeller-Kolleg (Centar za obrazovanje) u Sankt Augustinu i Moeller GmbH (proizvodnja).
Godine 2002. nastavnik elektrotehničke struke Ivica Komadina sudjelovao je na stručnom seminaru u Moeller-Kollegu.
Rujan 2002. grupa od 10 učenika iz gimnazije, ekonomskog i elektrotehničkog usmjerenja zajedno s profesoricama njemačkog jezika Elvianom Frančula Tenčić i Vesnom Petrović boravila je tjedan dana u Opladenu, gdje su u partnerskoj školi Berufskolleg svakodnevno sudjelovali u nastavi tzv. europskog razreda (gimnazijalci i ekonomisti), te u teoretskoj i praktičnoj nastavi elektrotehničkog usmjerenja (elektrotehničari).
Godine 2003. dogovoreno je da će se nastavak suradnje i partnerstva dviju škola odvijati kroz organiziranje maturalnih putovanja učenika iz Njemačke u Istru – Labin i Rabac, u okviru kojega će učenici posjetiti školu u Labinu.
Dana 17.05.2004. grupa od 27 učenika ekonomskog usmjerenja i 2 nastavnika iz partnerske škole Berufskolleg Opladen u sklopu svog maturalnog putovanja u Rabac posjetila je našu školu. Nekoliko mjeseci prije ovog posjeta učenici partnerskih škola uspostavili su prve kontakte preko e-mail dopisivanja, a nakon upoznavanja i druženja u Labinu i Rapcu neki od njih nastavili su dopisivanje.
Kroz takav oblik suradnje mladi stiču dragocjena iskustva u međusobnoj komunikaciji, što im pomaže u boljem razumijevanju, a time i prihvaćanju globalnih ciljeva kojima teži današnje društvo.
Suradnja i partnerstvo između dviju škola nastavlja se.
(Tekst: Elviana Frančula Tenčić; Foto: Čedomir Ružić)
Poveznice:
24.05.2010. Profesori iz Leverkusena u posjeti Labinu - ssmb.hr
Fotogalerija:
Partnerstvo s Opladenom - ssmb.hr